BIP - Biuletyn Informacji Publicznej
  Instrukcja Szukaj    
Charakterystyka
Ilość odsłon: 9648

Charakterystyka Gminy Ryjewo - opis ogólny.
Gmina Ryjewo, leżąca na skraju Pojezierza Iławskiego i Doliny Dolnej Wisły posiada znakomite walory turystyczne. Zawdzięcza to atrakcyjnemu położeniu na szlaku turystycznym wielkich zamków krzyżackich: Malborka, Sztumu, Gniewa i Kwidzyna. Przez teren gminy przebiega też trasa rowerowa „Doliną Dolnej Wisły” i kilka szlaków pieszych o lokalnym charakterze, a także linia kolejowa Malbork – Toruń. Gmina składa się z części wschodniej i zachodniej przeciętymi pasmem lasu, stanowiącym 25% powierzchni gminy.
Obszar gminy Ryjewo wynosi 103,28 km² i dzieli się na dwanaście sołectw: w części wschodniej – Pułkowice, Straszewo, Trzciano, Watkowice; w części zachodniej – Barcice, Benowo, Borowy Młyn, Jałowiec, Jarzębina, Mątowskie Pastwiska, Rudniki, Ryjewo. Gmina liczy 5708 mieszkańców, z czego 2 838 osób to mieszkańcy Ryjewa.
Podstawową dziedziną gospodarki jest rolnictwo. Na terenie Gminy Ryjewo działają placówki kulturalne i oświatowe. Są to: Gminny Ośrodek Kultury w Ryjewie, Gminna Biblioteka Publiczna w Ryjewie, Zespół Szkół w Ryjewie, w którego skład wchodzą Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika i Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika; Szkoła Podstawowa w Straszewie im. ks Władysława Demskiego, Niepubliczne Przedszkole „Maluszek” w Ryjewie oraz Specjalny Ośrodek Szkolno -Wychowawczy w Barcicach. Ponadto w Ryjewie mieści się Niepubliczny Zakład Podstawowej Opieki Zdrowotnej, Lecznica Zwierząt, dwie apteki, Poczta, Powiślański Bank Spółdzielczy, Posterunek Policji. Na terenie gminy w miejscowościach Benowo, Ryjewo, Straszewo i Trzciano działają jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. W Urzędzie Gminy zarejestrowanych jest 195 przedsiębiorców działających na jej terenie, wśród nich kilka pensjonatów i gospodarstw agroturytycznych.
Największym pracodawcą na terenie gminy jest Dom Pomocy Społecznej – nowoczesne miasteczko osób niepełnosprawnych „Słoneczne Wzgórze”, wyposażony w nowoczesne gabinety specjalistyczne, pracownie terapeutyczne, salę gimnastyczną i inne urządzenia. W miejscowości Borowy Młyn działa Stowarzyszenie na Rzecz Bezdomnych „Agape” udzielające schronienia kilkudziesięciu osobom pozostającym bez dachu nad głową.
Charakterystyka Gminy Ryjewo
© 2003 Internet-Info